Aktualności

11-06-2008 -

Zbliża się zakończenie projektu SCM.

Tadeusz Skrzyszowski, Kierownik Projektu SCM:

Zarządzanie łańcuchem dostaw jest ideą, która jest znana od wielu już lat. W Polsce SCM nie znalazł szerokiego zastosowania. Czy powodem była wysoka cena, zbyt wysoka dla krajowych przedsiębiorstw? Choć pewnie cena miała istotne znaczenie, to równie dużą przeszkodą był zupełny brak kompatybilności pomiędzy systemami informatycznymi potencjalnych uczestników łańcucha dostaw. Najczęściej SCM został wdrożony tam, gdzie odbiorca, wykorzystując swoją dominująca pozycję, wpływał na dostawców, aby ci przyjęli preferowany przez niego system informatyczny. Co jednak w organizacjach, gdzie takiego dominującego podmiotu nie było? Co w przypadku dostawcy, który sprzedawał swoje wyroby do wielu odbiorców, a każdy z odbiorców oczekiwał dostosowania systemu do jego standardu SCM?

Takie sytuacje nie należą wcale do rzadkości. Często jeden producent dostarcza wyroby pod obcą marką (tzw. private labels)  do wielu sklepów różnych sieci wielkopowierzchniowych.

Zastosowanie narzędzia typu EDI – czyli elektronicznej wymiany danych – tylko częściowo rozwiązywało problem. EDI pozwala na autentykację stron transakcji i przesłanie dokumentów zamówienia, faktur, itp. ale nie pozwala na szczegółowe śledzenie procesów logistycznych, co leży u podstawy SCM.

Porzekadło mówi: „Jeśli góra nie przyszła do Mahometa, to Mahomet powinien przyjść do góry.”

Skoro systemy informatyczne SCM i ERP różnych producentów są w małym stopniu kompatybilne, to trzeba zaproponować taki SCM, który będzie miał uniwersalny interfejs i będzie w stanie integrować się z systemami różnych podmiotów uczestniczących w łańcuchach dostaw.

Idea jest słuszna – stąd też projekt uzyskał dofinansowanie dotacją ze środków Unii Europejskiej. Realizujemy projekt wspólnie ze specjalistami z Politechniki Warszawskiej. Mamy grupę pilotażowych przedsiębiorstw. Sądzimy, że do października zakończymy realizację projektu. Ponieważ działamy na polski rynku, nasz kapitał jest krajowy, wnioskuję, że i ceny komercyjnych wersji SIMPLE.SCM będą bardziej przystające do możliwości polskich firm.

W 2007 roku SIMPLE S.A. zostało wyróżnione przyznaniem dotacji przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na realizację innowacyjnego projektu pt. "System informatyczny dla MŚP do uzyskania trwałej pozycji gospodarczej na bazie uczestnictwa w łańcuchach dostaw" realizowanego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Przyznając dotację dla SIMPLE stwierdzono, że przedstawiony program posiada wszelkie znamiona innowacyjności i wzmacnia "współpracę między sferą badawczo-rozwojową a gospodarką". Wartość projektu przekracza 1 mln. Euro 

powrót