Aktualności

30-09-2008 -

Wywiad z przedstawicielem SIMPLE na Portalu Samorządowym PAP.

    Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem z przedstawicielem SIMPLE opublikowanym na Portalu Samorządowym PAP. „(…) Rzecz w tym, że oprogramowanie w części szarej to najczęściej systemy informatyczne rodem z ubiegłego wieku, a reforma służby zdrowia idzie w jednym zasadniczym kierunku – racjonalizacji zarządzania. Wiele placówek służby zdrowia stoi przed dylematem związanym z wymianą starego oprogramowania na nowe. Stare jeszcze działa, więc po co nowe? (…)”

Wywiad z Adamem Latochą (SIMPLE)

 (…) W ochronie zdrowia zwyczajowo dzielimy oprogramowanie na tzw. część szarą i białą. Żartobliwie rzecz ujmując nazwa ta wywodzi się z kolorów ubrań personelu. Procedury medyczne = białe ubrania. Procedury administracyjne: księgowość, płace, środki trwałe - mundurki szare. Ten podstawowy podział mimo upływu czasu nie uległ zmianom. (…)

 (…) Rzecz w tym, że oprogramowanie w części szarej to najczęściej systemy informatyczne rodem z ubiegłego wieku, a reforma służby zdrowia idzie w jednym zasadniczym kierunku – racjonalizacji zarządzania. Wiele placówek służby zdrowia stoi przed dylematem związanym z wymianą starego oprogramowania na nowe. Stare jeszcze działa, więc po co nowe? (…) W biznesie, jeśli ktoś nie podąża za duchem czasu, nie korzysta z nowoczesnych technologii, nie interesuje się konkurencją, to po prostu bankrutuje. (…) Bez precyzyjnych informacji o kosztach, bez wsparcia decyzyjnego, nawet najlepszy menedżer będzie popełniał błędy. (…)

(… ) Coraz więcej placówek służby zdrowia, zarówno dużych jak i małych, ze względu na „szczupłość kadr” wprowadza obsadę stanowisk wykraczającą poza utarte zwyczaje – wprowadzane są mechanizmy przypominające równoważny czas pracy. Zalety równoważnego czasu pracy to możliwość realizacji zadań mniejszym zespołem, co pozwala na niższe koszty płac lub większą wypłatę poszczególnym pracownikom. Wadę stanowią złożone metody planowania, rejestrowania i rozliczeń stosowane w równoważnym czasie pracy. Na Konferencji IT-Medica będzie można zapoznać się z oprogramowaniem autorstwa SIMPLE wychodzącym naprzeciw problemowi „szczupłych kadr”, w dodatku sprawdzonym w takich sektorach, w których problem ten już rozwiązano: stacje paliwowe, placówki bankowe, sieci handlowe czy firmy ochroniarskie. (…)

(…) Zupełną nowością w części białej są tzw. „grupery”. Nazwa „gruper” pochodzi od JGP - Jednorodnej Grupy Pacjentów. Algorytm JGP jest złożony, a od zakwalifikowania pacjenta do danej grupy zależy wysokość refundacji. (…)

(…) Można by rzec, ze otwarty standard rozliczeń z NFZ złamał, a z pewnością nadwyrężył, oligopol dwóch firm, które obsługując NFZ były na uprzywilejowanej pozycji wśród dostawców rozwiązań informatycznych dla placówek. (…)

(… ) . Placówki ochrony zdrowia zyskują na wprowadzaniu nowoczesnego oprogramowania jedną zasadniczą korzyść – istotne oszczędności w pieniądzu uzyskiwane na drodze poprawy organizacji pracy całej placówki. (…)

Pełna treść wywiadu

powrót